Kuba online

  • Kompletní informace o zemi
  • Počasí na Kubě
  • Destinace Varadero
  • Důležité informace pro turisty

Vízum, cestovní doklady

Abyste mohli strávit dovolenou na Kubě, musíte na ambasádě zažádat o vízum (turistická karta), který vám za poplatek cca 630 Kč na počkání vystaví. Jeho platnost se pohybuje od 4 týdnů do 3 měsíců. Cestovní pas musí být platný minimálně půl roku po pobytu na Kubě. Na konci dovolené se rovněž platí letištní taxa ve výši cca 25 CUC.

Měna, nákupy

Kuba má dvě oficiální měny – Peso nacionále a Peso convertible. Peso nacionále je měna, kterou využívají místní obyvatele. V této měně je jim vyplacena výplata a za ní nakupují. Pro turisty je prioritně určená měna Peso convertible (CUC), kterou obdržíte pří výměně EUR. 1 CUC se pohybuje kolem 16 Kč. Peníze si můžete směnit ve směnárnách, bankách i hotelích. Největší poplatky a tudíž nejméně výhodná směna bývá v hotelových směnárnách.

Kuba patří spíše mezi dražší turistické destinace. Drahé je tu zejména jídlo, které je ale natolik výborné, že se vyplatí za něj utrácet a ochutnat místní tradiční jídla. Ubytování lze pořídit od deseti dolarů v tzv. Peso hotelech. Dáváte-li přednost soukromí, počítejte s cenou 10 – 25 dolary za noc. Nejdražším kubánským zbožím jsou samozřejmě proslulé doutníky. Ceny se pohybují od 50 dolarů a ty nejdražší až 300 dolarů za krabici.

Doprava

Možností, jak cestovat po Kubě, je několik. Nejpohodlnějším je pronájem vlastního auta, které vás vyjde na 40 dolarů a víc. Musíte mít samozřejmě řidičský průkaz, cestovní pas a podmínkou je minimální věk 21 let. Auto musí mít samozřejmě pojištění. Alternativní možností je využití místní taxi služby. Cena za km se pohybuje od 1 USD nebo si můžete domluvit celodenní služby, které se dají usmlouvat na 10 dolarů za den a to včetně benzínu. Na Kubě funguje veřejná autobusová a také vlaková doprava. U autobusů ale v žádném případě nepočítejte s dochvilností. Zpoždění je zde naprosto běžnou součástí života. Vlaková doprava je sice přesnější, ale rozhodně se nespoléhejte na přílišnou čistotu. Na delší vzdálenosti se vyplatí využít letecké dopravy, která je sice dražší ale zato nejjistější volbou.

Zdraví, očkování

Při cestování na Kubě není stanoveno žádné povinné očkování. Doporučeným očkováním je pouze očkování proti žloutence typu A. Vzhledem k nedostatečné hygieně si určitě dávejte pozor na kvalitu jídla a pití, turistům se nedoporučuje ochutnávat jídla v pouličních stáncích. Budete-li nuceni využít nemocnice, nemusíte se obávat kvality služeb. Fungují zde tzv. dolarové kliniky. Je třeba počítat s tím, že zdravotnické služby jsou drahé.

Spokojený návštěvník

Kuba je opravdu překrásná. Pláže jsou čisté a písek i moře báječné. Ubytování v hotelech je luxusní a na úrovni. Doporučuji navštívit v zimním období.

Copyright © 2010 online-zajezdy-kuba.cz, všechna práva vyhrazena.